Moja metoda

PZK_home1Studia na kierunku dietetyka ukończyłam na dwóch uczelniach medycznych. Dlatego zwracam szczególną uwagę na to, aby pogodzić zalecenia dietetyczne z chorobami towarzyszącymi moich pacjentów. Osoby przewlekle chore, często borykające się również z otyłością czy nadwagą, to pacjenci szczególni, wymagający dużej wiedzy od dietetyka.

Zalecenia i plany żywieniowe dla swoich pacjentów tworzę na podstawie najnowszych zaleceń największych organizacji zajmujących się zdrowiem. Nie kieruję się modnymi trendami w dietetyce, które równie szybko się pojawiają, jak znikają. Swoją pracę opieram o mocne dowody naukowe oraz swoje doświadczenia z pacjentami.

Jeśli chcesz przeczytać opinie na mój temat wejdź w zakładkę O mnie.

PZK_home3W pracy z pacjentami stawiam na trwałą zmianę nawyków żywieniowych. Rozwiązania krótkoterminowe przynoszą efekty, ale nie pozwalają na ich utrzymanie w dłuższej perspektywie. Zbudowanie nowych, zdrowszych nawyków, jest mocnym fundamentem w walce o zdrowie, lepsze samopoczucie i wygląd. Dlatego chcę aby mój gabinet opuszczały osoby świadome żywieniowo, ponieważ uzbrojeni w odpowiednią wiedzę po zakończeniu terapii, mogą kontynuować starania o zdrowie bez mojej pomocy!

15 kg w miesiąc? Brzmi imponująco, ale wiem, że tak szybkie i spektakularne wyniki, wiążą się z wprowadzaniem restrykcji w życie osoby na diecie, a to zazwyczaj kończy się szybkim powrotem do starych przyzwyczajeń. Dlatego nie obiecuję złotych gór, a rozsądny plan działania bez zbędnych wyrzeczeń, nastawiony na długotrwały sukces.

PZK_gabinet1

Zależy mi aby plany żywieniowe, które przygotowuję były jak najlepiej dopasowane do moich pacjentów. Dzięki temu istnieje większa szansa na utrzymanie wprowadzonych zmian w żywieniu. Pomaga mi w tym zebranie szczegółowego wywiadu podczas pierwszej wizyty. Biorę pod uwagę nie tylko stan zdrowia, aktywność fizyczną i preferencje smakowe, ale istotny jest dla mnie również tryb życia, czas na przygotowanie posiłków i ich spożycie, umiejętności kulinarne, dotychczasowe zwyczaje i wiele innych czynników.

makaWiele osób dietę kojarzy z głodem, wyrzeczeniami i ograniczeniami. Nie musi tak być. Jeśli tylko stan zdrowia na to pozwala, włączam do jadłospisów moich pacjentów produkty i potrawy nie do końca „dietetyczne”. Ser żółty, feta, majonez? Nie trzeba z nich rezygnować całkowicie. Tak naprawdę każdy produkt można włączyć do diety. Ważne są ilości i częstotliwość z jaką będą one występowały. O sukcesie można mówić wtedy, gdy pacjent potrafi wkomponować mniej zdrowe produkty w zdrowy styl życia. Pomagam odnaleźć idealne proporcje.

Jesteś amatorem polskiej kuchni? Nie musisz z niej rezygnować całkowicie. Pokażę Ci jak odchudzić tradycyjne polskie potrawy. A może wolisz bardziej orientalne dania? Przedstawię Ci je w dietetycznej odsłonie. Nie chcesz rezygnować całkowicie ze słodyczy? Zaproponuję Ci zdrowsze wersje słodkich deserów.

02_prostota

Ciągły brak czasu to częsty problem osób przychodzących do mojego gabinetu. Dlatego ważne jest dla mnie, aby moje propozycje posiłków były szybkie w przygotowaniu.

Nawet brak umiejętności kulinarnych nie jest przeszkodą w stosowaniu diety. Mam proste pomysły na dania również dla osób opornych kulinarnie. Podczas pierwszej wizyty zbieram szczegółowy wywiad na temat spożywanych na co dzień produktów i potraw. Dzięki temu wiem na jakim asortymencie mogę bazować układając jadłospis. Stawiam na produkty łatwo dostępne i sezonowe. Bez obaw, jeśli nie używasz awokado czy rukoli, nie znajdą się one w Twojej diecie, chyba, że na specjalne życzenie.

Jestem przeciwniczką marnowania jedzenia i sztywnych planów żywieniowych. Układane przeze mnie diety są na tyle elastyczne, że pozwalają na ekonomiczne wykorzystanie produktów. Dlatego każdy pacjent dostaje ode mnie listę z zamiennikami. Pozwala ona na zamianę danego produktu na inny, w momencie kiedy akurat mamy nadmiar czegoś w lodówce lub po prostu mamy ochotę na inne połączenie. Takie podejście pozwala na większą swobodę i uczy samodzielności w komponowaniu zdrowych posiłków.

06_kontakt

Często nazywając relację miedzy mną a pacjentem mówię o współpracy, ponieważ pacjent ma wpływ na kształt planu żywieniowego i dalsze postępowanie. Nigdy niczego nie narzucam, przedstawiam opcje, na które pacjent może się zgodzić lub nie. Moim zadaniem jest dzielenie się wiedzą i przedstawienie najlepszych rozwiązań dostosowanych do stanu zdrowia i możliwości. Jednak to pacjent zna siebie najlepiej, więc zawsze korzystam z jego doświadczeń i wsłuchuję się w jego potrzeby.

Dodatkowo wspólnie pracujemy nad umacnianiem motywacji. W trakcie terapii może ona słabnąć, co jest naturalnym elementem zmiany. Dlatego rozmowa w gabinecie podczas wizyt kontrolnych to podstawa. Analizujemy napotkane problemy i szukamy rozwiązań. Dodatkowo bardzo pomocna jest możliwość stałego kontaktu ze mną i uzyskania porady na bieżąco między wizytami kontrolnymi.

Skontaktuj się ze mną

Facebook

Get the Facebook Likebox Slider Pro for WordPress